17 трав. 2019 р.
Для всіх відпочиваючих в санаторії «Хмільник», для гостей нашого курорту, бажаючих не тільки якісного оздоровлення та ефективного лікування, але і насиченого дозвілля - пропонуємо відвідати міні екскурсію до замкової гори.
Палац графа Ксідо - найцікавіше місце в Хмільнику, незвичайна будівля, яке поєднує похмурість лицарської фортеці і принадність шикарного будинку, призначеного для солодкого життя. Він розташований в історичній частині міста на березі річки. Від замку через Буг - арковий міст (який експлуатується до цих пір) прямо в парк, де було зелено і красиво, прогулянкові доріжки, водойми і фонтани. Залишки паркових облаштувань можна побачити і зараз, домалювавши їх в своїй уяві. Весь цей ансамбль проектував один з кращих архітекторів того часу - Іван Олександрович Фомін.
Це був дорогий і висококласний фахівець, і він відпрацював на п'ять! Замок-палац вийшов дуже незвичайним - у ньому немає тильної сторони, а є два фасади: південний і північний. З боку річки відкривається вид потужного неприступного кам'яного замку на горі. А з іншого боку нас зустрічає світлий і ніжний парадний фасад палацу з колонадою над входом, з колись квітучими клумбами і дзюркотливими фонтанчиками - зразок архітектури класицизму.
А на початку 20-го століття в палаці жила і раділа життю цікава подружня пара: молодий, красивий, але бідний грек Костянтин Ксідо і немолода, не особливо красива, але багата графиня Катерина Левашова. Костянтин Іванович був військовим, встиг взяти участь у багатьох битвах, в тилу ніколи не засиджувався. Настільки мудрий хід - об'єднати свою молодість і красу з титулом і станом (28 сіл і чималі грошові активи) графині Костянтину підказав Іван Бунін, який в той час служив недалеко, і взагалі був людиною досвідченою. Левашова не помилилася, і за довіру Ксідо відплатив любов'ю, відданістю і міцністю шлюбу.
Після весілля Костянтин швидко затіяв грандіозне будівництво, в процесі не скупився і наймав найкращих майстрів, таких як І.О. Фомін, який, крім іншого, спроектував будівлю Кабінету міністрів України. Шкода, але подружжя Ксідо недовго тішилися новим палацом, адже будівництво було закінчено в 1915 році, а після революції Костянтин з дружиною, як і багато дворян, виїхав на Захід. Пані Левашова і так в основному жила в родовому маєтку в Петербурзі, була жінкою активною і діяльною, вона разом із сестрою та її чоловіком князем В’яземським організувала в своєму маєтку курортне селище Графська гай.
Дивно, але через десятиліття її близький і водночас далекий Хмільник став також курортним містом - але вже по-справжньому, з унікальними природними факторами.
Костянтин Іванович виявився дуже розумним, інтелектуальною і активною людиною, і, до речі, добрим і відданим другом. Адже Ксідо служив ад'ютантом генерала Анатолія Михайловича Стесселя, і коли той здав японцям під час російсько-японської війни Порт-Артур (зважаючи на величезну військового переваги противника і рятуючи особовий склад) генерал був відданий під військовий трибунал.
Розстріл замінили ув'язненням, потім відпустили, але від нього відвернулася все, вважаючи зрадником. Стесселя прихистив Костянтин, і тут, в Хмільнику, він доживав свої дні, тут же і його могила.
У Петербурзі граф захопився видавничою справою, викупив частку популярного тоді журналу «Русская старина» (рос.), видав багато популярних книг; також активно займався будівництвом нового маєтку, господарював і вів бухгалтерію. Загалом, 1919 рік, коли чоловік і жінка були змушені виїхати за кордон, для Ксідо, як і всіх інших аристократів, був фатальним. У 1943 Костянтин Іванович приїхав, походив по своєму дому, зустрівся з колишнім лакеєм і поїхав, вже назавжди.
Замок зараз в запустінні, місцева влада шукає інвестора. Від колишньої краси нічого не залишилося, крім самої будови і мосту - або! - залишилося і збереглося все, крім лиску і буйства життя в палаці. За сто років замок був і розкішним будинком, і навчальним закладом, управлінням НКВС, просто складом, і готелем. Зараз тут порожньо, але місцеві жителі впевнені, що це тиша перед світанком, і дуже скоро цей достойний і дивовижний пам'ятник архітектури отримає нове життя. І буде там музей, ресторан або художня галерея - головне, щоб палац відродився, відчинив двері і дав людям можливість насолоджуватися своєю красою і величчю.
17 лист. 2020 р.
Бажаєте смачно поїсти, весело провести час, якісно та цікаво відпочити? Ласкаво запрошуємо до Колиби! Для наших гостей – найсмачніші страви української та кавказької кухонь, приємна затишна атмосфера, та – найголовніше – чани! Чудов... Докладніше
7 лип. 2020 р.
Монастир було засновано ще в далекому 1635 році в Вінниці. Історія його була славна та багата духовними подвигами ( в монастир навіть відправляли неправедних монахинь для виховання, та навіть мирських жінок з дому на епітімію – таке покар... Докладніше
7 лип. 2020 р.
Меджибіжський замок займає своє достойне місце в плеяді середньовічних замків Європи. В 1362 році, коли князь Ольгерд ратним походом звільнив Поділля від Орди (разом з Хмільником – перша згадка про наше місто), князі Коріатовичі побудували обор... Докладніше